Римська сауна

 У період розквіту Римської імперії, про одну з її колоній - Помпеях, було побудовано декілька римських лазень (терм). В цей же час у Римі побудували унікальні водопровідні акведуки, що доставляють мільйон кубометрів води на добу. Римські лазні будувалися для обслуговування різних верств населення. Частина лазень була елітною, частина демократичної. Деякі лазні, особливо суспільні, надавали послуги практично для всіх верств суспільства. У римських лазнях після парення і ухвалення водних процедур, використовувалися різного роду масажі, спеціальні фізичні вправи, подавалися блюда і особливі напої.

Для миття тіла в термах, використовували замість мила, спеціальні мазі, які були виготовлені з жиру тварин. Бруд з поверхні тіла видаляли за допомогою крейди, пемзи і цибулевої золи.

Після виверження Везувію, найкраще збереглися Стабіеви терми і терми помпейського форуму. У римських лазнях помпейського форуму були всі необхідні приміщення для відновлення організму від втоми. Це були роздягальні, лазні з теплою водою і лазні з гарячою водою. Опалення здійснювалося, централізовано, за рахунок спеціального пристрою труб розміщених під підлогою лазні. В окремому відділенні розташовувалася бронзова жаровня, її топили спеціально для того, що б гаряче повітря проходило по трубах підвищую температуру в лазні. У жаровні також розташовувався величезний умивальник для миття рук та обличчя гарячою водою, напроти якого розташовувався мармуровий басейн. Вхід в лазню, для чоловіків і жінок був розділений. Чоловіче відділення лазні складалося з роздягальні, гарячої лазні, теплої лазні, холодної кімнати, спортивного залу, басейну, бронзових жаровнею, мийної ванни, лав, печі для нагріву повітря і води. У жіночій лазні також були аналогічні приміщення. Інтер'єри римських лазень прикрашали декоративна штукатурка, плитка, мозаїка.

Стабіеви терми вважають найбільшими і стародавніми в Помпеях. У дворі Стабіевих терм розташовувався величезний басейн, службові приміщення, умивальних, роздягальня. У службових приміщеннях натиралися маслами з піском, очищали тіло від бруду і поту за допомогою спеціальної скребла. По краях басейну проходив водопровід, зроблений з свинцевих труб. У самому центрі комплексу розташовувалася опалювальна система, яка проходила між жіночим та чоловічим відділеннями. Вона складалася з трьох циліндричних котлів з гарячою, теплою і дуже гарячою водою, а серцем опалювальної системи була піч.